Mevsimlerine Göre Avlanan Balıklar


Mevsimlerine Göre Avlanan Balıklar

Balıkların aylara göre ve mevsimlere göre avlanma koşulları olduğu gibi,yeme ve lezzet acısından da çok önemlidir.

Sularımızdaki balıkların ve diğer mahsullerin bazıları bütün sene boyunca yenir. Bazıları da aylara göre lezzetini bir kat daha arttırır ancak, bazı aylarda da fazla veya az miktarda avlanırlar. Beyaz etli, ince, narin balıklar oldum olası hep “lüks” balık muamelesi görürler: Levrek, dil, kalkan gibi balıklar tarihin hiçbir döneminde öyle ucuza kapatılmamışlardır. Bu büyük ilgi de boşuna değildir; bu balıklar çok hafif, hazmı kolay, insanı tıkamayan türdendir.

OCAK:Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetlerini muhafaza eder. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana, minakop boldur. Midyenin mevsimi başlamıştır. Tekir, kırlangıç bolca avlanır.

ŞUBAT:Bu ayda Kalkan mevsimi başlar, mayıs sonuna kadar devam eder. Tekir bol çıkar. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, dere pisisi, minekop, midye lezzetle yenir.

MART:Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru ise çiroz olmaya başlar.

NİSAN:Kalkan lezzet bakımından yine başta gelir ve en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç, kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Dolayısıyla diğer aylara göre bu ayda balık daha boldur.

MAYIS:İstakoz, levrek, barbunya, dilbalığı, tekir, kılıç, kırlangıç, pavurya, karides, iskorpit zevkle yenir. Kalkan yavrusu ve gelincik çıkmaya başlar.

HAZİRAN:Bu ayda balıklar az tutulur, geçici olarak Karadeniz’e yazlığa gitmişlerdir. Dip balıkları da yumurtalarını dökmüş olduklarından dolayı dağınık gezerler. Bu sebeple haziran ayı verimsizdir.

TEMMUZ:Sardalyanın mevsimi başlamıştır. Ekim ayı sonuna kadar lezzetini devam ettirir. Tekir, barbunya yine nefasetini devam ettirir. Istakoz, pavurya, böcek bolca çıkar.

AĞUSTOS:Çingene palamutu mevsimi açar. Sardalya, kılıç, mercan, sinağrit, ıstakoz ve pavurya yine nefis lezzetlidir.

EYLÜL:Sardalya, kılıç nefasetini devam ettirir. Palamut irileşmiş olup çeşitli yemeği yapılır. Lüfer, kolyoz, izmarit, kırlangıç bolca çıkar.

EKİM :Geçici balıkların yazın Karadeniz’de beslenip Marmara’ya dönüşe başladığı aydır. Bu, balığın her çesidinin bollaşması demektir.

KASIM:Ekim ayındaki balıkların bolluğu ve lezzeti devam eder. Pisi’nin en nefis olduğu aydır. Torik akışa başlar, lakerdası yapılır.

ARALIK:Uskumru, lüfer, palamut, torik yağlı olduklarından her türlü yemeği yapılır. Tekir boldur; hamsinin de tam lezzetli zamanıdır.

Hangi balık hangi ay yenir?

Akya,haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim

Barbunya,nisan, mayıs,temmuz

Çinekop,ekim’den sonra

Çipura,eylül, ekim, kasım

Dil Balığı,her mevsimde yenir

Gelincik,her mevsimde yenir

Gümüş,şubat,mart, nisan

Hamsi,aralık,ocak,şubat

Hani,her mevsim

İskorpit,mayıs,haziran,temmuz

İstavrit,her mevsimde yenir

İzmarit,kasım,aralık,ocak,şubat

Kalkan,şubat,mart,nisan

Karagöz,her mevsimde yenir

Kayabalığı,her mevsimde yenir

Kefal,ocak,şubat,mart

Kılıç,ağustos-ocak arası ve nisan

Kırlangıç,nisan-eylül arası

Kofana,eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Kolyoz,temmuz,ağustos,eylül

Lahos,her mevsim, haziran, temmuz’da iyidir

Levrek,mart,nisan,mayıs,haziran

Lüfer,eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Mercan,eylül,ekim,kasım,aralık

Mezgit,her mevsimde yenir

Minekop,her mevsim, eylül ekim’de çok lezzetlidir

Palamut,ağustos,eylül,ekim,kasım,aralık,ocak

Sardalya,temmuz,ağustos,eylül,ekim

Sinarit,her mevsim, temmuz, eylül çok lezzetlidir.

Tekir,şubat,mart,nisan,mayıs,haziran,temmuz

Torik,eylül,ekim,kasım

Uskumru,kasım,aralık,ocak

Zargana,mart,nisan

Yayın,mayıs-eylül arası hariç her mevsim

Balıkların lezzetli oldukları dönem ile İstanbul ve civarı balığı ve balıkçılığı ön plana çıkmıştır. Ege ve Akdeniz’de balıklar genelde yerli olup, göç yapan balıklar da Marmara üzerinden Karadeniz’e çıkan ve dönen balıkları içerdiğinden sezonlar yaklaşık tutar. Ama şu bir gerçek ki Karadeniz ve Marmara’da tutulan lüfer, kofana, palamut, torik gibi balıklar yağlı ve çok lezzetli iken; Çanakkale boğazından çıkan ve Ege, Akdeniz’e açılan aynı balıklar lezzetini muhafaza edemez.

Balıkların doğal ortamlarında olmaları esas olup çiftliklerde yetiştirilen balıklar da dikkate alınmamıştır. Genel olarak çiftlik balıkları her mevsim yenir