Nevruza Özel Bir Tat: Sümelek


Nevruza Özel Bir Tat: Sümelek

Yöre: Özbekistan

Malzeme: 

2 kg. Buğday

0, 5 kg. Sıvı nebati yağ

6 kg. Un

50 litre Su (Buğday, akan su renksiz, duru olana kadar yıkanacak)

Hazırlanışı:

Buğdayı duru su çıkana kadar yıkarız. Bir kaba koyup suda bırakırız. 20-24 derece sıcakta 3 gün suda kalması gerek.

Sonra buğdayı altından hava alacak şekilde sereriz. Karanlık bir yere serilmesi, güneş görmemesi şart. Buğdayın nemli kalması için zaman zaman hafifçe su serperiz. Altından hava aldığı gibi su da akmalı, birikip buğdayı çürütmemelidir.

 

 

 

Çimlenen buğdayı  kıyma makinesinden geçiririz.

Oldukça koyu olan kıyılmış buğdaya su katıp biraz sıvılaştırırız. Buğdayın tamamına 20 litreye yakın su koymamız gerekir.

Sonra bu karışımı süzgeçten geçiririz. Süzerken buğday kabuklarının süzgeçten geçmemesi gerekir. Sümeleğin esas maddesi bu süzgeçten geçen sıvıdır.

Süzme işi bitince buğday kabuklarını bir iki kere daha kıyma  makinesinden  geçiririz. Böylece suyla karışan buğday kabukları suya renk vermez olur.

Şimdi geldik asıl işimize:

Önce unun yarısını tenceremize koyarız. Sıvı nebati yağın tamamını üzerine döktükten sonra unun geri kalanını da tencereye koyarız.

Süzülen suyu kabuk karışmaması için tekrar süzeriz ve tencereye ilave etmeye başlarız.

Unu gömecek kadar buğday özlü sıvıyı tencereye ekleyip mikserle karıştırırız. Karışıma dahil olan maddelerin macun kıvamında bir madde halini almasına kadar bu işlem devam eder.

Buğday çimi özünün tamamını kullandık. Unu ve yağın tamamını kullandık. Gerekirse su ilave ederek pekmez kıvamında bir karışım elde ettik.

Şimdi o karışımı ocağın üstüne koyup kaynatmaya başlıyoruz.

Kaynadıkça taşırmamaya dikkat ederek su ekleyeceğiz. Tencerenin dibi tutmasın derseniz birkaç kabuklu ceviz veya küçük temiz taş atın. Siz tencereyi karıştırdıkça onlar da dibinde hareket eder ve dibi tutmaz.

12 Saat kadar süren kaynatma, su ekleme işlerinden sonra yukarıdaki kıvama gelecek. Ocaktan alıp kapağını kapatıp 3 saat kadar demlenmeye bırakıyoruz.

Vitamince zengin, yemeğimiz, tatlımız, tansiyon düzenleyen takviye gıdamız, tam 40 kişiye yetecek kadar sümelek hazır.

Bunu evde yapmak kolay değil derseniz, 17-21 Mart arası tatile çıkıp Özbekistan’a gidebilirsiniz. Otellerde bulamazsınız ama otel çalışanlarına rica edin size getirirler.

Afiyet olsun.