Kırgızistanda Ne Yemeli


Kırgızistanda Ne Yemeli

Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Doğu Türkistan’ın lezzetleri ortaktır. Elbette ilçeler, iller ve ülkeler arasında farklı usuller ve lezzetler vardır. Kazakistan’da ve Kırgızistan’da at etiyle yapılan yemekler ve kısrak sütünden yapılan kımız ön plandadır. Kazaklarda gördüğümüz, diğer kardeş ve komşularda göremediğimiz bir “kımran” vardır ki kımızın kısrak sütü yerine deve sütüyle yapılanıdır. Özbekistan’da ise aş (pilav) alışkanlığı yaygındır. Öyle ki her vilayetin aşı kendince meşhurdur. Şaşlık (şiş kebap) ise her lokanta ve hatta seyyar mutfakta yapılır.

Bu söylediklerimiz Özbekistan’da at eti, Kırgızistan’da pilav olmadığı gibi anlaşılmasın.

Doğu Türkistan mutfağının ünlü lezzeti lağman, Kazakistan’da da Özbekistan’da da oldukça yaygındır.

Kırgızistan’a gidersek ne yiyelim dedik ve sizin için derledik:

Beş Parmak

Kırgızistan’ın ulusal yemeği desek hiç de yanılmış olmayız. Et suyunda haşlanmış erişte üzerine koyulan soğanla birlikte minik koyun veya at et parçalarından oluşuyor. Bu yemek daha çok önemli günlerde pişiriliyor. Rivayete göre bu yemeğin adı elle yenilmesinden geliyormuş. Yani beş parmağınızı kullanıp yediğinizde belki de geleneği yerine getirmiş olacaksınız.

Manty

Bizim mantı sevgimizin nereden geldiği belli oldu. Genel olarak Asya’ya yayılan bir damak kültürü olan mantı,  Kırgız yemek menüsünün de olmazsa olmazı. Daha iri taneli ve şekil itibariyle bizim mantıdan biraz daha farklı olan manty özel buhar tenceresinde pişiyor. Harcında soğanın yanında bazen de kıyma yerine minik et parçaları kullanılıyor. İsteğe göre de haşlama veya kızartma olarak hazırlanabiliyor.

Kırgız Pilavı

Orta Asya’da bu pilav her ülkeye göre ismen değişiklik gösteriyor; Pilav, pulao, pilavhi ,pilaf, plov, paloo, pelau, paella. Kırgızistan’da plov deniyor. Her daim doyurucu olan bu yemek bizdeki etli pilava çok benzer. Ek olarak içinde kuzu yada ya da dana eti, havuç ve kuru meyveler bulunabiliyor. Safran da koydukları oluyor.

Kırgız Pişisi : Boorsok

Bizde kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pişi Kırgız sofralarının da olmazsa olmazı. Oradaki ismi boorsok. Ana yemek öncesi önce çay ile birlikte mutlaka masada göreceğiniz boorsok koyun yağında kızartılıyor.  İster sade isterseniz de reçel ile yiyebilirsiniz.

Kuurdak

Acıktığınızda yardımıza koşacak en kolay bulunan geleneksel yemeklerden biri de kuurdak. Kelime anlamı ‘kızarmış’ olan bu yemek Kırgızistan’ın en eski yemeklerinden biri. Bizim kavurma kelimesini “kavurdak” yapıverin, işte o. Genellikle koyun eti olmak üzere kırmızı et ve kuyruk yağının kavrulması ile yapılıyor. Üzerine halka soğan ve fırınlanmış patatesle servis ediliyor.

Şaşlık

Kırgızistan’da yemekler genellikle tencere yemeği diyebileceğimiz şekilde pişiyor. Ancak şaşlık gayet ızgara olarak yapılıp servis ediliyor. Şişe geçirilmiş iri koyun etlerinin aralarına yağ parçaları konularak çiğ soğanla birlikte yiyebiliyorsunuz. Her yerde rahatça görüp yiyebileceğiniz bir lezzet şaşlık bizim damak zevkimize oldukça uyuyor.

 

Kımız

Orta Asya’da atalarımızın yerel içeceği olan kımız Kırgızistan’da da oldukça içiliyor. Yaklaşık %5 alkol oranına sahip bu içecek kısrak sütünün fermente edilmesiyle elde ediliyor.  Hafif asitli bazılarına göre biraz da ayranı andıran tadını alışık olmayanların kimisi seviyor kimisi sevmiyor.

Taze kımız oldukça faydalı. Bayatlattıkça köpürüyor, bahsettiğimiz alkol oranına ulaşıyor.